دوشنبه 9 فروردین 1395  02:13 ب.ظ    ویرایش: سه شنبه 10 فروردین 1395 09:54 ق.ظ
توسط: مهربانو

سوال- نقش بانوان در عصر ظهور چیست؟

پاسخ –
در بسیاری از روایات به شرایط نابسامان پیش از ظهور که دامنگیر بانوان و خانم ها درعصر جهانی می شود اشاره شده است. جامعه بشری درجه ی فساد و انحطاط را در قبل از ظهور تجربه می کند. بانوان در چنین جامعه ای که به وسوسه های شیطانی و هوای نفسانی آلوده است تا نهایت درجه ی انحطاط و شکستن عزت انسانی پیش می روند. 

در روایات داریم که حتی مأخذ درآمد خیلی از خانم ها از طریق فساد و شهوت می شود. طلاق ها زیاد می شود، گسست های عاطفی بین همسران به حداعلی می رسد، بی احترامی به والدین و بی احترامی به زنان بعنوان مادر و دعواهای خانوادگی به اوج می رسد، روابط بین فرزندان و پدر و مادر بصورت غیر اخلاقی می شود، کار به جایی می رسد که فرزندان آرزوی مرگ والدین و والدین آرزوی مرگ فرزندان را می کنند. این اتفاقات ناخوشایند بخاطر فاصله گرفتن از فضای رحمانی و نزدیک شدن به فضاهای شیطانی است. علت همه ی اینها بخاطر دوری از قرآن و عترت و فاصله گرفتن از امام زمان(عج) و دوری از تربیت و تزکیه امام است. قربانیان اصلی در این فضای شیطانی، بانوان هستند.

در آخر الزمان زنان یک بازیچه و ملعبه ی دست مردان برای شهوترانی هستند. و زن پرستی (شهوت پرستی)رواج پیدا می کند یعنی نگاه شیطانی به زنان. در این جامعه ارزش ها ضد ارزش می شود. دجال با سیطره ای که روی مردم آخرالزمان پیدا می کند حق را باطل و باطل را حق، زشتی را زیبایی و زیبایی را زشتی نشان می دهد یعنی تمام زیبایی های اخلاقی، زشتی تلقی می شود. مثلاً حجاب و عفت زشتی تلقی می شود همچنین بی قیدی ،رهایی و شهوترانی ارزش تلقی می شود.

بعد از ظهور امام زمان(ع) زن به بالاترین ارزش خودش می رسد و نگاه به زن، نگاه انسانی می شود. هر بانویی در زمان ظهور، حکیم عارف جهادی خواهد شد. در روایت داریم که حتی خانم هایی که درخانه هستند و در مجامع درسی و علمی شرکت ندارند، به حکمت ناب و معرفت می رسد.

... داریم که بانوان هم براساس قرآن و حکمت حرف می زنند یعنی حرف زدن شان حکیمانه است .تربیت آنها بر اساس تربیت قرآنی و رحمانی است.و هر کدام از آنها یک مربی قرآن و اخلاق هستند. 

در مکتب عرفانی حضرت فاطمه(س) ما شاهد تربیت افرادی مثل حضرت فضه و حضرت اسماء هستیم. در زمان ظهور گویا تمام بانوان جامعه ی جهانی اسماءها و فضه ها می شود. 

خادمه ی حضرت زهرا(س) به جایی رسید که بعد از حضرت تکلمش قرآنی شد و جواب سخنان را با آیات قرآن می داد. 
در مورد اُم اَیمن در روایات داریم که مطمئن ترین زنان در نزد حضرت فاطمه(س)، ام ایمن بود که توفیق پرستاری حضرت پیامبر را داشت و پیامبر ایشان را مادر صدا می زدند. ایشان اهل حبشه بود و دارای دو هجرت است: هجرت به حبشه و هجرت به مدینه . 
ایشان از رجعت یافتگان و خدمتگزاران ویژه ی امام زمان(عج) درعصر ظهور خواهد بود. رجعت یافتگان، بانوانی هستند که رجعت می کنند و از 13 نفر نام برده شده است. این بانوان وظیفه ی خدمت رسانی، تامین تدارکات سرداران امام ،آبرسانی و مداوای مجروحان را دارند. 

ام ایمن در سه جنگ پیامبر شرکت داشت و وظیفه ی آبرسانی به سربازان و خدمتگزاری مداوای مجروحان را داشت و در جنگ حنین فرزند او به نام ایمن در جلوی چشم او به شهادت رسید. فرزند دیگر او اسامه در سن 18 سالگی فرمانده ی سپاه اسلام را برعهده داشت. ام ایمن الگوی اسوه برای بانوان فاطمی هستند. ام ایمن دو نفر نیرو تربیت کرد: یکی ایمن که شهید شد و یکی اسامه که در هجده سالگی به فرمانده ی لشکر اسلام رسید. ایشان روح شجاعت و شهامت را به فرزندان خودش منتقل کرده بود. 

بانوان عصر ظهور با بهره گیری از حکمت ها و معرفت های قرآنی که از امام به آنها می رسد، هر کدام در مقام یک ام ایمن یا اسماء ظاهر می شوند. یکی دیگر از زنان رجعت یافته حضرت سیمه مادر عماریاسر و اولین شهیده اسلام است. ابوجهل فرزند و شوهر او را شکنجه می کرد و هرگاه پیامبر آنها را می دید می فرمود که ای خانواده ی یاسر، صبر کنید بهشت در انتظار شماست. ابوجهل خنجری را در گلوی ایشان فرو برد و او را شهید کرد. ایشان هفتمین نفری است که اسلام می آورد. عمار هم در جنگ صفین به شهادت می رسد. سبانه ماشطه آرایشگر حرمسرای فرعون بود. او به جایی می رسد که از رجعت یافتگان امام زمان(عج)می شود. 

وقتی پیامبر به معراج می رفتند در حد فاصل بین مکه و بیت المقدس، از زمینی گذشتند که بوی خوش این زمین تا آسمان بلند بود. پیامبر فرمود که بویی به این خوشی را در عمرم استشمام نکرده بود. از جبرئیل پرسیدم :این بوی خوش از چیست؟ جبرئیل فرمود: در این زمین خاکستر سبانه ماشطه و فرزندان او ریخته شده است .تا روزقیامت این بوی خوش تا عرش بلند است. داستان سبانه ماشطه را جبرئیل برای پیامبر و پیامبر برای امت نقل نمودند. 

پیامبر فرمود : سبانه همسر مومن آل فرعون بود. همسر او کلید دار و گنجینه دار فرعون بود. سبانه و همسرش پنهانی به موسی ایمان آورده بودند. زمانی سبانه مشغول آرایشگری دختر فرعون بود، شانه از دستش افتاد و هنگام برداشتن شانه نام خدا را برد. دختر فرعون گفت که نام پدر مرا به زبان جاری کردی؟ او گفت: نام خدایی را بردم که وجود و نفس کشیدن پدر تو در دست اوست .دختر فرعون به پدرش گفت که سبانه خدایی تو را باور ندارد. او دستگیر و احضار شد. فرعون از او پرسید که تو خدایی مرا باور نداری؟ او گفت: خیر، خدایی مخصوص خدایی است که همه ی جان ها در دست اوست. فرعون می خواست صلابت ایمان او را درهم بشکند. یک کوره مسی را از آتش آماده کردند و فرعون دستور داد که فرزندان سبانه را در جلوی چشمانش در آتش بیندازید تا از خدا دست بردارد و به خدایی او ایمان بیاورد. او پنج فرزند داشت و فرعون یکی یکی فرزندان او را در آتش می انداخت و او ناله های آنها را می شنید .سبانه چهار فرزند را تحمل کرد ولی فرزند آخر نوزاد شیرخواری بود که درآغوش سبانه بود. وقتی می خواستند این فرزند را در آتش بیندازند، در سبانه تردید ایجاد شد که تقیه کند و به خدایی فرعون ایمان بیاورد ولی فرزندش به صدا در آمد و گفت: مادر صبر کن، تو بر حق و حقیقت هستی . نوزاد را هم سوزاندند و بعد سبانه را هم درآتش سوزاندند و خاکستر آنها را روی این زمین ریختند. در روایت امام صادق(ع) داریم که سبانه از رجعت یافتگان است .

از 313 یاران ویژه امام زمان(عج)، 50 نفر از زنان برگزیده هستند. چهارصد نفر زن ،در رده ی بعدی یاران امام هستند. وقتی حضرت عیسی هبوط می کنند تنها نیستند و 800 نفر از مردان برگزیده و 40 نفر از بانوان رحمانیه همراه او هستند که در دایره ی یاران حضرت قرار می گیرند و در رده ی بعدی که انصارالمهدی هستند ،7800 نفر از زنان حضور دارند.


سوال – بانوانی که می خواهند درعصر ظهور باشند و مورد توجه حضرت قرار بگیرند چکار باید بکنند؟

پاسخ – هرکس که می خواهد در شمار انصارالمهدی قرار بگیرد باید به این ویژگی های اخلاقی و اعتقادی و روحانی آراسته بشود. برگزیدگان جامعه بشری مرد و زن در آخرالزمان توفیق یاور بوده حضرت را پیدا می کنند.
شصت ویژگی در آیات و روایات برای اصحاب المهدی معرفی شده است. آیه 54 سوره مائده ، پنج ویژگی را برای اصحاب المهدی معرفی می کند. داریم : خدا آنها را دوست دارد و آنها هم خدا را دوست دارند ،خاکسار و فروتن در مقابل اهل ایمان هستند، عزتمند و شکست ناپذیر در مقابل دشمن قرآن و امام هستند، اهل جهاد در راه خدا در تمام عرصه ها هستند، از سرزنش هیچ سرزنش کننده ای نمی هراسند.

منبع: 

سخنان حجت الاسلام والمسلمین حیدری کاشانی در برنامه سمت خدا مورخ 11 اردیبهشت 1392

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

دین و زندگی

وَ لَیسَتِ التَّوبَة ُلِلَّذِینَ یَعمَلُونَ السَّیِّئاتِ حَتّی إذا حَضَرَ أحَدَهُمُ المَوتُ قالَ إنِّی تُبتُ الآنَ.